Kto może transportować ponadgabaryty? - transport

transport wielkogabarytowy

Mimo iż transport ponadgabarytowy nie jest

Mimo iż transport ponadgabarytowy nie jest specjalnie często wykorzystywaną usługą, w niektórych przypadkach i sytuacjach staje się on jedynym sposobem na przewiezienie ładunku. O ile nikt nie miałby problemu z prz

Kto może transportować ponadgabaryty? - transport transport wielkogabarytowy
etransportowaniem komputera czy nawet większego zestawu mebli, tak już przewiezienie elementów infrastruktury czy transport maszyn rolniczych wymaga znacznie bardziej szczegółowego zaplanowania i doskonałej organizacji pracy.

Mówiąc o transporcie ponadgabarytowym, w większości przypadków ma się na myśli przewożenie ładunków należących do kilku grup. Są to chociażby: cięższe sprzęty budowlane oraz górnicze, stalowe konstrukcje, infrastruktura (np. wieże), magazyny, hale, linie produkcyjne, zbiorniki oraz urządzenia przemysłowe i wiele innych. Na pierwszy rzut oka transport takich elementów zdaje się być wręcz niemożliwy, ale jak najbardziej można go zrealizować, odkąd transport ciężki przeprowadza się przy pomocy specjalistycznych naczep. Pozwalają one na przewiezienie dosłownie każdego typu ładunku.


Transport ponadgabarytowy - kiedy warto z niego skorzystać?

Nawet jeśli twoja firma posiada własne ciężarówki lub inne pojazdy oraz dopasowane do nich naczepy, czasami i one nie wystarczą do przewiezienia pewnych niestandardowych ładunków. A wtedy musisz wykorzystać to, co oferuje ci transport ponadgabarytowy. Wraz z jego pomocą jesteś w stanie przewieźć każdy, nawet najbardziej nietypowy, najcięższy czy totalnie niewymiarowy ładunek - chociażby maszynę rolniczą.

Oczywiście transportem ponagabarytowym nie jest wyłącznie transport maszyn rolniczych. To także transport zbiorników, hali i magazynów, konstrukcji stalowych czy infrastruktury. Usługa ta umożliwia ci również przewiezienie cięższego sprzętu drogowego, budowlanego bądź górniczego, a także elektrowni wiatrowych oraz innych elementów wykorzystywanych w branży energetycznej. W każdym z tych przypadków najważniejszy okaże się wybór właściwego pojazdu transportowego. Z uwagi na to, że sam na pewno nim nie dysponujesz, transport ciężki powinieneś przeprowadzać każdorazowo przy współpracy ze specjalizującymi się w nim firmami.


Jak uzyskać zezwolenie na transport ponadgabarytowy?

Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.

Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.

Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.


transport maszyn rolniczych ale także zbiorników

Do przewożenia towarów ponadgabarytowych wykorzystuje się specjalne usługi transportowe - może to być chociażby tzw. transport ciężki. Istnieje kilka przepisów, które jasno mówią o tym, w jaki sposób takowe usługi powinny być realizowane. Należy je właściwie zorganizować i przeprowadzić. W tym właśnie celu firmy i prywatni klienci, którzy chcą przewieźć rzeczy lub ładunki ponadnormatywne, powinni skorzystać z usług specjalistycznych firm transportowych.

Transport ponadgabarytowy nazywany jest także transportem nienormatywnym oraz transportem ponadmormatywnym. Pod tą nazwą kryje się usługa przewożenia takich towarów, których rozmiary oraz waga przekraczają ogólnie przyjęte normy. Za taki towar można uznać wyrób, którego szerokość przekroczy 2 i pół metra, długość przekroczy 16,5 m (naczepa), a wysokość - 4 m. Masa ładunku ciężkiego wynosi przynajmniej 42 tony.

Z pomocą tej specjalistycznej usługi można przeprowadzić m.in. transport maszyn rolniczych, ale także zbiorników, konstrukcji stalowych oraz infrastruktury.